Badanie USG piersi

Badanie USG piersi wykonuje się w ramach profilaktyki, by wykryć we wczesnym stadium raka piersi. Każda kobieta powinna co jakiś czas podjąć się badaniu, by zapewnić sobie długie życie, a w przypadku zachorowania, ogromną szansę na wczesne wykrycie i całkowite pokonanie choroby.

Kiedy należy wykonywać badanie USG piersi?

Warto mieć na uwadze, że USG piersi nie jest szkodliwym badaniem dla zdrowia kobiety. Powinno być wykonywane zwłaszcza przez młode kobiety. Granicznym wiekiem jest 50 rok życia kobiety, ponieważ od tego momentu powinno się przeprowadzać mammografię.

Badanie piersi powinno być wykonywane w odstępach co 1-2 lata.Już kobiety, które ukończyły 18 rok życia, powinny zgłosić do lekarza specjalisty w celu profilaktycznego badania.

Badaniu powinny poddawać się wszystkie kobiety bez względu na wiek, ale najbardziej wskazane są kobietom, które w najbliższej rodzinie posiadały przypadku choroby raka piersi. Genetyczne powiązania mogą wpłynąć na większą szansę zachorowania.

Ile kosztuje USG piersi?

Część kobiet przed pierwszą wizytą może zastanawiać się, ile kosztuje usg piersi. Nie jest to zbyt drogie badanie, choć bardzo skuteczne. USG sutka potrafi wykryć nawet kilkumilimetrowe zmiany w piersi, więc warto podejmować się regularnej profilaktyce. Średni koszt badania to około 100 złotych. W niektórych ośrodkach badanie to można przeprowadzić nawet za 60 złotych.

Jak przebiega badanie?

Po wejściu kobiety do gabinetu lekarz na wstępie przeprowadza wywiad odnośnie stanu zdrowia. Ważne, by pacjentka przekazała wszelkie dolegliwości, jeśli jakikolwiek występują. Po początkowej rozmowie oraz potwierdzeniu danych osobowych, lekarz prosi kobietę o rozebranie się od pasa w górę oraz położenie się na miejscu, w którym przeprowadzi badanie.

Badanie USG piersi ma za zadanie ocenić budowę sutka i całej piersi. Lekarz ocenia przewody mlekowe, miejsca w dołach pachowych oraz sprawdza, czy występują jakiekolwiek zmiany w piersi.

Po przeprowadzonym badaniu następuje druga rozmowa z oceną stanu zdrowia pacjentki. Jeśli występują jakiekolwiek niepożądane zmiany lub lekarz nie jest pewny, co do faktycznego stanu zdrowia pacjentki, wysyła ją na dalsze badania, które mają zweryfikować dany przypadek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here