Minimalistyczna garderoba

Minimalizm jest ostatnio niezwykle modny. Jak każda ideologia ma swoje wady i zalety. Jego zwolennicy podnoszą konieczność zmniejszenia ilości otaczających nas przedmiotów, ale nie tylko. Prawdziwi wyznawcy minimalizmu to ludzie o bardzo kompleksowych i przemyślanych, ale i dość radykalnych poglądach. Bo sprawa nie dotyczy już jedynie, ale właściwie całej organizacji życia. Przyjrzyjmy się temu dokładniej, aby lepiej zrozumieć punkt widzenia minimalistów.
Jeśli chodzi o podstawowe zastosowania minimalizmu, to faktycznie tyczy się ono przede wszystkim sfery przedmiotów codziennego użytku. Chodzi o to, aby zawsze dobrze zastanowić się nad mnożeniem przedmiotów z naszego otoczenia.

Prawda jest taka, że bardzo wielu z tych rzeczy istotnie nie potrzebujemy. Kupujemy je pod wpływem chwili, bez głębszego zastanowienia się nad ich przydatnością i funkcjonalnością. Tymczasem bez wielu z nich możemy się z powodzeniem obejść. Będzie to korzystne nie tylko dla naszego portfela, ale również psychiki. Ta ekonomiczna motywacja ograniczania przedmiotów wokół nas, chyba najlepiej działa na wyobraźnię. Im mniej kupujemy, tym więcej jesteśmy w stanie zaoszczędzić. A to bardzo kusząca perspektywa. Warto choćby dlatego, zainteresować się tematem.

Jeśli przeanalizujemy dokładnie nasze mieszkanie, z pewnością okaże się, że połowa obecnych w nim gadżetów, nigdy nie była przez nas użyta. Kupiliśmy je pod wpływem impulsu, reklam, albo znajomych, bo chcieliśmy po prostu mieć to samo, co oni. Takie przedmioty zajmują cenne miejsce w naszych szafach i na półkach. Trzeba je co jakiś czas odkurzać, przenosić, czy odnawiać. Tylko po co? Czy nie lepiej po prostu się ich pozbyć.

Minimaliści zwracają uwagę na patologiczna wręcz potrzebę gromadzenia, która jest cecha bardzo wielu ludzi we współczesnym świecie. Niestety jest to prawda. Nie potrafimy sobie odmawiać, uwielbiamy kolekcjonować. A mnogość generuje bałagan i nieporządek. Patologiczne zbieractwo może dotyczyć w zasadzie każdej dziedziny życia. Niektórzy gromadzą ubrania, inni buty, jeszcze inni porcelanowe figurki. W zasadzie wszystko, co można kupić, nadaje się do gromadzenia.

Szczególna wagę minimaliści przywiązują do kwestii garderoby, bo jest to sfera, która sprawia bardzo wielu ludziom ogromne problemy. Nie potrafimy jej po prostu ogarnąć. I nie jest to problem jedynie kobiecy, bo mężczyźni również maja z tym spory kłopot. Zdaniem amatorów minimalizmu główny akcent należałoby kłaść na potrzebę pozbycie się zalegających ubrań i i stworzeniu kilku podstawowych zestawów, które będą nam służyć latami.

Nie jest to proste, ponieważ wymaga ogromnej samodyscypliny. Z pewnością damska część będzie miała z tym większe kłopoty, bo i garderoba damka jest z reguły większa niż męska. Z drugiej zaś strony, to właśnie mężczyźni maja kłopoty z robieniem sensownych zakupów ubraniowych w ogóle. Trudniej będzie im stworzyć te podstawowe zestawy, o których była już mowa, ale też łatwiej zaakceptują potrzebę redukcji ilościowej.

Wedle minimalistów idealna szafa to taka, w której są rzeczy wysokiej jakości, dostosowane do naszego trybu życia i potrzeb. W przypadku mężczyzn chodzi np. o porządnie skrojone marynarki, dobre jakościowo koszule, płaszcze itd. Ważne, aby wszystko było wysoko gatunkowe, aby służyło długo, a nasza szafa nie wymagała ciągłego uzupełniania. Istotne jest również to, aby nie zaśmiecać garderoby niepotrzebnymi elementami. Jeśli jesteśmy na co dzień aktywni, warto zaopatrzyć się w porządne dresy, koszulki sportowe, buty do biegania. Ale w ilości ograniczonej do niezbędnego minimum. Jeśli zaś częściej wychodzimy na miasto z przyjaciółmi, sprawmy sobie fajne, modne ciuchy w stylu miejskim.

Ważne, aby wszystko było dopasowane do naszych potrzeb. Tylko w ten sposób będziemy w stanie zapanować nad kompulsywnym kupowaniem niepotrzebnych przedmiotów. Dzięki temu na naszym koncie zostanie więcej pieniędzy, a nasza szafa zawsze będzie idealnie odpowiadała naszym potrzebom i stylowi życia. Mniej ubrań, to mniej sprzątania i większy porządek w garderobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here