O czym informują etykiety ekologiczne?

0
995

Ekologia towarzyszy nam coraz częściej w życiu codziennym. Świadomie żyjemy oraz robimy zakupy, tak by jeść zdrowo i jednocześnie nie szkodzić planecie. Jak znaleźć towary ekologiczne?

Etykieta ekologiczna – co to jest?

Zadaniem etykiet ekologicznych jest poinformowanie klienta, że produkt, który ma w ręku powstał w odpowiedzialny sposób. Producent zwraca uwagę, by jego produkt od etapu produkcji, do utylizacji był jak najbardziej przyjazny środowisku.

Etykiety ekologiczne dotyczą trzech, podstawowych kategorii: żywności ekologicznej, produktów oraz opakowań ekologicznych.

Symbole ekologiczne na żywności informują, że przy jego produkcji zadbano o redukcję emisji dwutlenku węgla, produkt nie jest testowany na zwierzętach oraz nie ucierpiały w czasie produkcji żadne zwierzęta.

Etykiety ekologiczne na produktach informują, że nie zawierają freonów, które niszczą warstwę ozonową, spełniają kryteria unijne w zakresie ochrony środowiska, pozwalają oszczędzać energię lub zostały wyprodukowane z poszanowaniem Idei Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade).

Opakowania ekologiczne muszą być do wielokrotnego użytku, wykonane z biodegradowalnych surowców czy nadawać się do ponownego użycia.

Etykieta ekologiczna – jak ją otrzymać i co znaczy?

Ubieganie się o przyznanie ekologicznej etykiety jest dobrowolne, ale coraz więcej producentów zaczyna dostrzegać korzyści z ich posiadania.

Polskim znakiem ekologicznym jest EKO-ZNAK przyznawany przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji. EKOLABEL nazywany pieszczotliwie Stokrotką lub Margerytką nadawany jest produktom spełniającym najostrzejsze normy uzgodnione przez państwa członkowskie Unii Europejskiej. Jest to znak przyznawany w 24 kategoriach, gdzie znajduje się ADG, tekstylia czy papier.

Błękitny Anioł jest najstarszym znakiem przyznawanym od 1977 roku. Zielony Punkt oznacza, że producent wniósł za nie opłatę na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.

Klienci coraz częściej zwracają uwagę na etykiety ekologiczne, które mówią, czy produkt był testowany na zwierzętach. Znaczek króliczka, litery BWC (Beauty Without Cruelty) czy napis Animal Friendly oznaczają, że w badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych nad produktem przed dopuszczeniem go na rynek nie brały udziału zwierzęta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Eticod

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here