pewność siebie
fot. Pixabay.com

Pewność siebie jest bardzo istotną cechą, która ułatwia nam codzienne życie. Przydaje się zarówno w pracy, jak i w relacjach z najbliższymi. Jak więc pracować nad sobą, aby budować poczucie pewności siebie i własnej wartości? Oto kilka porad. Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://www.przejrzystapolska.pl/jak-zyskac-pewnosc-siebie/

Pewność siebie – dlaczego jest tak istotna

Pewność siebie buduje się w nas od najmłodszych lat, ogromne znaczenie ma więc to, jak byliśmy wychowywani, w jakiej rodzinie dorastaliśmy i jak traktowali nas rodzice. Jeśli ktoś dorastał w domu, który był przemocowy, nie wyrośnie na osobę, która ma dobrze ukształtowane poczucie własnej wartości. Od dziecka słyszał najprawdopodobniej, że jest nic nie wartym nieudacznikiem, a to odciska głębokie ślady na psychice człowieka. Dlatego też mądrzy i rozsądni rodzice wiedzą, że w dziecku należy pielęgnować poczucie własnej wartości, uczyć je życia, ale jednocześnie nie chronić go przed trudnościami i nie trzymać pod kloszem. Dlatego też pozwalają mu na popełnianie błędów i uczenie się na nich. W taki sposób dziecko zyskuje poczucie sprawczości. Potrafi naprawić to, co mu nie wyszło czy się nie udało. A tak krok po kroku uczy się, że poradzi sobie w każdej życiowej sytuacji.

Czasy szkolne również bywają niełatwe, a środowisko rówieśnicze potrafi nieźle dać nam w kość. Jeśli jesteśmy jako dzieci w grupie tych, które są wyszydzane, to również nie pomaga nam w budowaniu pewności siebie. I znów duża w tym rola mądrych rodziców i nauczycieli, którzy w porę zauważą problem i odpowiednio zareagują. Warto więc dziecko od najmłodszych lat uczyć dystansu do tego, co mówią o nim inni, a zamiast tego kierować nim tak, aby budowało w sobie poczucie własnej wartości.

Uczymy się pewności siebie

Pierwszym krokiem w nauce pewności siebie jest nasze myślenie. Musimy więc mocno pracować nad tym, co dzieje się w naszej głowie, przekierowywać nasze myśli, gdy krążą wokół takich tematów jak niechęć do samego siebie, wypominanie sobie porażek czy skupianie się nad tym, co nam się w życiu nie udaje. Zamiast tego lepiej szukać pozytywów, przypominać sobie takie momenty w życiu, gdy odnieśliśmy sukces, gdy ciężką pracą zmieniliśmy swoje życie zawodowe czy cechę charakteru, z którą nie czuliśmy się komfortowo. To pierwsze kroki do tego, aby zacząć samego siebie akceptować i zyskiwać pewność siebie. Nasz lęk i wstyd będzie się powoli i stopniowo zmniejszał, a nam coraz łatwiej będzie wychodzić do ludzi, opuszczać naszą samotną jaskinię i coraz bardziej się otwierać na świat i ludzi.

Zobacz też: http://metasetagalareta.pl/stroj-odpowiedni-do-pracy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here