VAT od towarów i usług

0
942

Słynne przysłowie mówi, że to co pewne w życiu to śmierć i podatki. Nad tym pierwszym myślę, że nie ma co się rozwodzić, drugie natomiast spędza sen z powiek nie tylko przedsiębiorcom, ale i osobom fizycznym. Płacimy przecież podatek dochodowy przy umowie o pracę, akcyzę czy Vat czyli podatek od wartości dodanej.

Przedsiębiorcy i owszem, rejestrują się jako czynni podatnicy VAT, ale dzięki strukturze przedsiębiorstwa – zakup sprzedaż, VAT naliczony pokrywa Vat należny i odwrotnie, można domagać się w wyjątkowych sytuacjach jego zwrotu albo przenieść kwotę podatku na następny okres rozliczeniowy. Polskie prawo niedawno usprawniło ten proces wprowadzając dla przedsiębiorców obowiązek prowadzenia dwóch odrębnych kont – dla wartości netto i wartości VAT zakupu i sprzedaży produktów i usług.

Na czym więc tak naprawdę polega obowiązek podatkowy VAT? Jest podatek konsumpcyjny, który płacimy w momencie zakupu dowolnego dobra lub usługi. W zależności od grupy podatkowej wyróżnić możemy towary opodatkowane podatkiem 23%, 8% lub 5%, a nawet towary z zerową stawką podatku lub z odwrotnym obciążeniem czyli sytuacją, gdy podatek VAT płacony jest nie przez nabywcę towaru, ale sprzedającego. Tak płacony Vat trafia do budżetu Państwa i wykorzystywany jest na nowe inwestycje i projekty państwowe. Z wpływów podatkowych rząd dostaje pieniądze na program 500 plus, refundację leków dla seniorów czy zwiększenie wynagrodzeń.

Na co dzień pewnie nie zdajemy sobie sprawy, ile pieniędzy przeznaczonych na codzienne zakupy trafia do budżetu Państwa. Nie mamy bowiem na paragonie przedstawionym do zakupów informacji o ponoszonych stawkach VAT. Jednak nie oznacza to, że towary te nie są ovatowane. Zwykle stawka dla produktów spożywczych wynosi 8% albo 5% nie są więc to aż tak duże kwoty. Choć w przeliczeniu na wydatki roczne wszystkich gospodarstw domowych dają wysokie przychody do budżetu Państwa. Jest to podatek, który w największej ilości wpływa do budżetu Państwa. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej pozwala go jednak w niewielkim stopniu ograniczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here