Wino słodkie, półsłodkie, a może wytrawne

Wino to jeden z najczęściej wybieranych trunków. Z całą pewnością ma na to wpływ szeroka oferta tej gamy produktów, a także mnogość doznań smakowych. Jedni zawsze wybierają ten sam gatunek, a inni cały czas szukają tego idealnego.

Wino słodkie i półsłodkie – cechy wspólne i różnice

Zakup konkretnego rodzaju wina to najczęściej dzieło przypadku. Mało bowiem jest takich osób, które postanowiły zagłębić się w smaki, aromaty i inne cechy świadczące o jakości wina. Kupujący zazwyczaj podchodzą do półki i sprawdzają jedynie jeden aspekt. Mianowicie czy dane wino należy do wytrawnych, półwytrawnych, słodkich lub półsłodkich. Tylko to bowiem jest dla nich wyznacznikiem smaku, a co za tym idzie tego czy dan trunek im zasmakuje. Jednak czeka na nich wówczas jedna pułapka. Mianowicie słodkość wina określa zawartość cukru resztkowego, który znajduje się w trunku. Jednak nie każdy rejon zajmujący się produkcją wina stosuje te same normy. Właśnie dlatego zawartość cukru w niektórych winach półsłodkich może być większa niż w słodkich. Jednak przyjmuje się zazwyczaj, że wino półsłodkie nie przekracza więcej niż 45g/l. Z kolei wina słodkie mają zawartość cukru nie mniej niż 45g/l.

Wino półwytrawne i wytrawne – charakterystyka

Kolejną grupą win są półwytrawne i wytrawne. Jak sama nazwa wskazuje są to trunki, które maja mniejszą zawartość cukru. Mianowicie w winie wytrawnym będzie to nie więcej niż 4g/l, a z kolei w winie półwytrawnym od 4g/l do 12g/l. Jest to ogólna zasada, ale często zmienia ją kwasowość wyrażona w gramach. Tak więc w momencie wyboru wina warto sprawdzić etykietę i zweryfikować zawartość cukru. Dla osób, które chcą bardziej świadomie dokonywać wyboru wina są degustacje organizowane np. przez https://zbawcy.pl/. Takie wydarzenia pozwalają zapoznać się z winem. Osoby które je prowadzą opowiadają o różnych aspektach, które wpływają na smak i przede wszystkim jakość trunku. Uczą również jak należy dobierać wino do posiłków, a ten aspekt kuleje u nas najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here