Z jakimi sprawami można zgłosić się do radcy prawnego

Bardzo często profesja radcy prawnego nie jest traktowana jak równa profesji adwokata. W rzeczywistości jednak zarówno radca, jak i adwokat posiadają niemalże takie same uprawnienia. Kiedy warto udać się do kancelarii radcy prawnego?

Kim jest radca prawny?

Radcą prawnym jest prawnik, który posiada odpowiednie wykształcenie, a także prawa do wykonania tego zawodu otrzymane po odbyciu aplikacji radcowskiej oraz złożeniu egzaminu radcowskiego.

Profesja ta wywodzi się jeszcze z okresu PRL-u, gdy radców zatrudniano w państwowych zakładach pracy, gdzie odpowiadali oni za ich obsługę prawną.

Po 1989 roku radcowie uzyskali nowe uprawnienia – obecnie są wolnym zawodem zaufania publicznego, a ich uprawnienia są podobne do uprawnień adwokatów. Główna różnica dotyczy możliwości wykonywania zawodu w stosunku pracy przez radców, podczas gdy adwokaci nie mają takiego prawa.

Jakie usługi oferuje radca?

Dzisiaj radca prawny może zapewnić swoim klientom dostęp do szerokiej gamy usług. Nie tylko doradza, jak sugeruje to jego tytuł, ale świadczy także inne usługi prawne na życzenie klientów – osób prywatnych i klientów biznesowych.

Radca może sporządzić dla swoich klientów pisma, na przykład wnioski czy pozwy, także pozew rozwodowy. Może opiniować pisma przekazane przez klienta, na przykład zapoznać się z zapisami przedstawionej umowy. Pomoc radcy sprawdzi się także w sprawach sądowych – może wtedy reprezentować swojego klienta. Występuje on też przed urzędami.

Kiedy warto udać się do radcy?

Radca może pomóc swoim klientom w wielu przypadkach, gdy konieczne jest uzyskanie fachowego wsparcia prawnego. Najlepiej zdecydować się wtedy na pomoc prawnika, który posiada doświadczenie w konkretnej dziedzinie prawa.

Przykładowo, radca może pomóc w poniższych przypadkach:

– sprawy rodzinne jak rozwód, opieka nad dziećmi, alimenty,
– sprawy spadkowe, w tym podział spadku,
– sprawy pracownicze w ramach prawa pracy,
– sprawy dotyczące nieruchomości, na przykład przy zakupie mieszkania,
– sprawy konsumenckie dotyczące uznania gwarancji, reklamacji, nieuczciwej umowy.

Zatem wtedy, gdy konieczna jest pomoc w sprawach prawnych, warto pamiętać, że usługi tego rodzaju oferują nie tylko adwokaci. Kompleksową i fachową pomoc można otrzymać także w kancelarii radcy prawnego.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here