W okresie dziecięcego wzrostu młody organizm nieustannie się kształtuje. Oznacza to, że złe nawyki związane z przyjmowaniem postawy ciała mogą przyczyniać się do występowania znacznych problemów z postawą w życiu dorosłym. Dlatego odpowiednio dobrane krzesło dla dziecka powinno być nie tylko wygodne, ale również zapewniać właściwe podparcie kręgosłupa. Jego wybór jest nie lada wyzwaniem dla rodziców, dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu.
Jakie krzesło biurowe dla dziecka?
Krzesło biurowe dla dziecka powinno być przede wszystkim wygodne i właściwie dopasowane do potrzeb najmłodszych pod względem ergonomii. Oznacza to, że krzesło należy dostosować do wzrostu, wymiarów i wagi dziecka. Powinniśmy więc decydować się na modele przeznaczone dla dzieci, a nie wybierać uniwersalne produkty. Takie podejście może spowodować, że dziecko będzie miało problemy z kręgosłupem w życiu dorosłym.
Jak dopasować krzesło biurowe dla dziecka?
Odpowiednie dopasowanie krzesła dla dzieci powinno wyglądać następująco: kręgosłup powinien być podparty na całej długości, od łopatek aż do lędźwi. Wysokość należy ustawić tak, by stopy dziecka swobodnie opierały się o podłogę, a krawędź siedziska nie uciskała ud. Dodatkowo do potrzeb dziecka należy też dopasować wysokość stołu – między blatem a udami powinno być dość miejsca, by swobodnie poruszać nogami. Takie dopasowanie sprawi, że dziecko nie tylko nie będzie się męczyć siedząc przy biurku, ale również stanie się to dla niego przyjemnością.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Przy zakupie krzesła biurowego dla dziecka powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na możliwość regulacji siedziska i oparcia, a nie jedynie wysokości samego krzesła. Dopiero zmiana takich parametrów pozwoli na odpowiednie dopasowanie fotela do sylwetki dziecka. Dodatkową zaletą będą wygodne podłokietniki, które pozwalają na swobodne ułożenie rąk. Istotna jest również regulacja zagłówka, oddziałuje ona bowiem w dużym stopniu na mięsień szyjny, którego chroniczne napięcie można objawiać się bólem karku i głowy. Regulowana powinna być nie tylko wysokość, ale także kąt nachylenia.