Piękna koszulka

Serial „Gra o Tron” powstał na podstawie powieści „Pieśni lodu i ognia” George’a R.R. Martina. Premiera pierwszego sezonu serialu miała miejsce w 2011 roku i choć cały świat oczekuje finału tej historii w marcu tego roku, to na pewno długo trzeba będzie czekać na równie udaną produkcję.
Chociaż w serii wymienione są inne kontynenty, to akcja skupia się na Westeros i jego Siedmiu Królestwach. W pierwszej odsłonie poznajemy historię Neda Starka i jego rodzinę. Ważnym i pełniącym w całej opowieści niebagatelną rolę jest też ród Lanisterów i tak na prawdę na waśniach i animozjach tych dwóch potężnych rodzin skupia się historia tej epopei.
Pojawiały sie już w przeszłości seriale, które z miejsca były okrzyknięte kultowymi, ale upływ czasu sprawiał, że raczej odchodziły w niepamięć. Atutem „Gry o Tron” jest to, że miejsca, czas i bohaterowie są całkowicie fikcyjni, dlatego też serial nie jest narażony na krytykę związaną z nieścisłościami historycznymi czy geograficznymi. Ta dowolność czasu i miejsca sprawiła, że powstała przepiękna historia z ponadczasowymi problemami. Walka o władzę, zwaśnione rody, królobójstwo, wieloletnie wojny domowe – to częste tematy powieści czy filmów traktujących o średniowieczu. Wszystkie tego typu intrygi i wątki znajdziemy i w Grze o Tron, ale są one przedstawione w zupełnie odmienny sposób. Ciężko w serialu stwierdzić kto jest na wskroś zły, a kto dobry i nieskazitelny (choć i takich postaci nie brakuje). Zły i cyniczny człowiek potrafi okazać się lojalnym i prawym, a prawy i skromny – knującym intrygantem. Bohaterowie Martina są bardzo ludzcy, nie są wolni od wad i niedoskonałości i chyba właśnie dlatego tak chętnie obraz ten trafia do ludzi na całym świecie.
Wielotorowość wątków i wydarzeń, które splatają się ze sobą sprawia, że seria jest bardzo ciekawa, wartka akcja i często niemalże kryminalne wątki dodają jej uroków. Nikt nie jest pewien co będzie dalej, jak rozwinie się akcja. Nie warto też przywiązywać się do głównych bohaterów, ponieważ z jakiejś przyczyny autor nader często potrafi ich uśmiercać. Oczywiście obraz ten przyciąga też rzesze widzów właśnie z powodu kontrowersji jakie budzą sceny seksu i przemocy, które są nad wyraz częste w tej produkcji. Co by nie mówić wszelkie rankingi pokazują, że „Gra o Tron” jest na szczycie wszelkich możliwych kategorii dotyczących seriali. Oglądalność, kasowość, zarobione pieniądze, jak i wydane na produkcje odcinka biją za każdym razem światowe rekordy. Do całości dochodzi też doskonała gra aktorska i dbałość o każdy szczegół tej zawiłej opowieści. Batalistyczne sceny są dopracowane do perfekcji i ogląda się je z zapartym tchem, rozmach i perfekcja jest zauważalna prawie w każdej scenie. Postacie są barwne i każda z nich ma swój bagaż przeżyć i emocji, które dawkowane są widzom, czyniąc całą historię bardzo wciągającą.
Nic więc dziwnego, że serial doczekał się rzeszy fanów na całym świecie. Plany zdjęciowe rozsiane po całym świecie, oblegane są przez entuzjastów chcących dowiedzieć się jak najwięcej o tajnikach związanych z tą superprodukcją. Popularność tego dzieła przekłada się też na rosnącą sprzedaż gadżetów związanych z serialem. Są to różnego rodzaju repliki użytej broni, kostiumów, masek i tym podobnych przedmiotów związanych z Westeros, ale i kubki, smycze, plakaty czy koszulki. To właśnie koszulki Gra o Tron są chyba najchętniej kupowanym artykułem. Jest to jasny przekaz dla innych: tak oglądam serial, tak jestem fanem. Liczne zloty entuzjastów pokazują to dobitnie. Nawet w naszym kraju odbywają się coraz częściej konwenty traktujące o tej wspaniałej produkcji. Mimo upływu kilku lat od premiery, wydaje się, że zainteresowanie zamiast maleć wciąż rośnie. Każdy ciekaw jest zakończenia całej opowieści, a z drugiej strony chciałby, żeby nigdy się nie skończyła. Chociaż data zakończenia serii jest już znana, to coraz częściej mówi się o planach nakręcenia nowej serii osadzonej w tak dobrze już znanym świecie. Prawdopodobnie serial będzie opisywał wydarzenia, które rozgrywały się dużo wcześniej niż obecna histaria.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here