Piłka nożna

Chyba żaden film nie wpisał się tak w historię kina jak cała seria Star Wars. Premiera pierwszego obrazu z tej serii miała miejsce w 1977 roku i do dnia dzisiejszego skupia przed ekranami całe rzesze widzów. Wizjonerstwo Georga Lucasa tworzącego to arcydzieło okazało się ponadczasowe. Reżyser stworzył nie tylko doskonałą historyjkę dla całej rodziny, ale dał podstawy przyszłym twórcom gatunku sciene fiction. Trudno znaleźć obecnie jakiekolwiek dzieło fantastyczne, które w jakimś stopniu nie odnosi się do Gwiezdnych Wojen, czy nie jest z tą produkcją porównywane. Lucas stworzył na potrzebę filmów nie tylko wspaniałe pojazdy, roboty czy wręcz całe galaktyki, ale przede wszystkim bohaterów okraszonych własnymi historiami. Każdy zna główne postacie sagi, ale prawdziwi fani zagłębiają się też w przygody mniej znaczących dla fabuły bohaterów. Entuzjaści Star Wars tworzą liczne fankluby, które skupiają zakochanych w tym dziele sympatyków z całego świata.
Wydaje się, że żadna inna opowieść filmowa nie wprowadziła do popkultury tylu elementów co właśnie Gwiezdne Wojny. Mroczny Darth Vader to dzisiaj ikona czarnego charakteru, a zabawne roboty R2D2 i C3PO bawią dzieci i dorosłych. Niewątpliwym nowatorstwem autora i rzeczą niespotykaną dotąd w gatunkach fantastyki było przedstawienie ubiorów, broni, czy pojazdów jako noszących ślady użytkowania. Do tej pory większość filmów o tej tematyce pokazywała odbiorcy świat błyszczący, czysty, wręcz sterylny, a rzeczy codziennego użytku wyglądają jak „spod igły”. Bohaterowie Gwiezdnych Wojen mają powgniatane hełmy, kultowy Sokół Millenium jest pełen zarysowań i drobnych uszkodzeń, broń rebeliantów jest powycierana i nie lśni. Te wszystkie zabiegi sprawiają, że świat przedstawiony przez Lucasa staje się bardzo realny i przez to tak wiele osób po prostu się zakochało w tej historii. Nic tak nie nakręca sprzedaży jak właśnie fani i to z myślą o nich stworzono całą masę różnorodnych gadżetów. Są to przede wszystkim wszelkiego rodzaju figurki związane z tą produkcją, klocki, kubki, obrazy, sprzęt AGD, całe stroje i tym podobne akcesoria, a wszystko z nieśmiertelnym już logiem Star Wars. Nawet ludzie nie interesujący się fantastyką naukową, ludzie, którzy wręcz nie znoszą całego gatunku i tak słyszeli, widzieli lub są świadomi zjawiska jakim są Gwiezdne Wojny. Jest to prawdopodobnie niespotykany fenomen współczesnego kina.
Na filmach tej serii wychowały się całe pokolenia, a powstawanie kolejnych części w dość dużym odstępie czasu sprawiły, że na pierwszą odsłonę szedł do kina młodzieniec, na kolejne części poszedł z synem, a na jeszcze kolejne z synem i wnukiem. Zjawiskowe jest też właśnie to, że seria cieszy odbiorców w każdym wieku i każdy znajdzie coś dla siebie.
Mnogość przedstawionych światów, a co za tym idzie różnice w wyglądzie zamieszkujących je postaci, sprawiła, że nawet najbardziej wymagający koneser fantastyki znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu. Przedstawiciele różnych ras, żyjących zarówno po ciemnej jak i jasnej stronie mocy, męscy i żeńscy przedstawiciele swoich gatunków, androidy, roboty, humanoidy i potwory – na prawdę jest z czego wybierać. Entuzjaści mają wręcz zawalone domy i garaże przedmiotami związanymi z serią, a często ich kolekcję ozdabiają prawdziwe perełki. Zloty, zjazdy i konwenty pękają w szwach od liczby fanów i wszędzie widać nieodłączny atrybut – koszulki star wars. Zwykło logo, scena z filmu, ulubiony bohater, a czasami nawet krótka kwestia z filmu umieszczona na koszulce daje wyraźny znak, z jaką opcją bohaterów jest dany fan związany. Minęło ponad czterdzieści lat od premiery a codziennie tworzone są nowe artykuły związane ze światem gwiezdnych wojen i znajdują chętnych na całym świecie. Niewątpliwie film jest ponadczasowy właśnie dlatego, że pokazuje walkę z niesprawiedliwością nie jakiegoś państwa czy narodu, nawet nie ludzkości, ale galaktyki, w której mieszkają przedstawiciele setek gatunków. Dlatego warto czasem odprężyć się przed ekranem „dawno, dawno temu, gdzieś w odległej galaktyce”.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSport w Polsce
Następny artykułKoszulki od marvela

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here