Blended whisky – jak powstaje, gdzie jest produkowane?

Whisky mieszana to jedna z najbrzydziej popularnych wersji tego trunku na świecie. Niska cena i wysoka jakość jest możliwa dzięki odpowiedniej recepturze. Jak wygląda proces jej powstawania?

Jak doszło do powstania whisky?

Historia tego trunku sięga czasów średniowiecznej Europy. Jako pierwsi miel igo wytwarzać iryjscy mnisi już w VII wieku. Jeśli wierzyć podaniom, za jej produkcją miał stać sam św. Patryk. Nazywano ją wówczas „wodą życia”. Miała bowiem wydłużać życie i leczyć wszelkie dolegliwości i choroby. Szybko więc stała się popularna wśród mieszkańców Irlandii. Po dwóch wiekach mnisi udali się z napojem do Szkocji, gdzie także został bardzo dobrze przyjęty. Informacje o wodzie życia z jęczmienia znajdziemy bez problemu w przekazach z XVI wieku. W kolejnym stuleciu przyjęła się nazwa „uiskie”, a od 1736 trunek ten zaczął być nazywany „whisky”. Kiedy mieszkańcy Europy zaczęli wyjeżdżać na inne kontynenty, rozpowszechnili trunek na inne tereny. I tak whisky trafiła chociażby do Stanów Zjednoczonych.

Czym jest single malt whisky?

Najbardziej szlachetną i pożądaną wersją whisky jest single malt. To produkt w całości wykonany z wody, słodu jęczmiennego i drożdży. Słyną z niego chociażby szkockie destylarnie. Single malt whisky poddaje się dwukrotnej lub trzykrotnej destylacji w alembikach. Są to kubkowe aparaty destylacyjne. Szkoci dodatkowo suszą słód jęczmienny dymem torfowym. W zależności od regionu, w którym jest produkowana, może w niej być wyczuwalny zapach morza i słonawy smak lub nutka kwiatowo-ziołowa. Szkocja to jednak nie jedyny region, w którym produkuje się ten typ whisky. Wytwarzają go chociażby Amerykanie, czy Japończycy.

Jak tworzy się blended whisky?

Blended whisky to rozwiązanie, które przynosi korzyści każdej ze stron. Uzyskuje się ją w wyniku mieszania single malt z innymi rodzajami whisky. Dlatego jest ona tańsza, a co za tym idzie, bardziej dostępna dla społeczeństwa. Szkoci tworząc blended whisky wykorzystują ok. 30% single malt, które mieszają z co najmniej jedną whisky zbożową. Amerykanie natomiast blendę produkują z 20% whisky żytniej i burbona. Reszta to masowo produkowany alkohol. Blended whisky produkują także Japończycy, czy Irlandczycy. Jeden ze sklepów jest dostępny w tym miejscu https://swiat-whisky.sklep.pl/blended-whisky. Bez wychodzenia z domu możesz sprawdzić blended whisky z różnych stron świata i porównać je z własnymi preferencjami. Tego typu strony mają też znacznie więcej produktów niż zwykłe markety, które ograniczają się do najbardziej popularnych marek. Warto więc skorzystać z tego sposobu, gdy mamy ochotę na coś zupełnie innego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here