praca

Jak znaleźć pracę, do której chcesz biegać wcześnie rano, która będzie również dobra i wygodna, jak w domu, a dzięki której będziesz się rozwijać i zarabiać przyzwoicie? Okazuje się, że trzeba jej po prostu szukać.

Poszukiwanie pracy to także praca, do której należy podchodzić systemowo.

Jak znaleźć dobrą pracę?

Krok 1. Wyznacz jasny cel — po co ci praca

W momencie zatrudnienia wskazane jest posiadanie planu kariery na najbliższe 3-5 lat, z jasną wizją stanowisk, obowiązków i zadań, które planujesz rozwiązać, oraz listą umiejętności, które warto jeszcze podnieść. Jeśli nie ma takiego planu, zdecyduj, kim i w jakiej firmie zobaczysz się w najbliższym czasie i w jakim celu szukasz pracy.

Aby to zrobić, odpowiedz na następujące pytania:

  • Po co ci praca? Potrzebujesz tylko stabilnego wynagrodzenia lub planujesz rozwijać się w firmie?
  • O jakie stanowisko się ubiegasz i gdzie zamierzasz dalej rosnąć?
  • Jakie zadania chcesz i chcesz podjąć w firmie?
  • Jaki poziom firmy Cię interesuje, Jaka powinna być kultura korporacyjna?

Wskazówka: nie szukaj tylko pracy z dobrą pensją, ale nowych możliwości i przejścia na wyższy poziom. W zamian oferuj swoje umiejętności, doświadczenie i kompetencje. Idealne zatrudnienie ma miejsce, gdy cele i cele firmy są zgodne z Twoimi możliwościami, kompetencjami i celami osobistymi.

Krok 2. Napisz CV i list motywacyjny

Nie wszyscy wiedzą, jak poprawnie zbudować CV. Wielu pisze to szablonowo, dlatego często otrzymują niewiele odpowiedzi lub wcale ich nie otrzymują. Co powinno być w CV i liście motywacyjnym, aby zostać zauważonym?

Dobre CV zajmuje nie więcej niż 2 strony. Aby dotrzymać kroku, opisz krótko doświadczenie w ostatnich 5 firmach (jeśli często zmieniano miejsce pracy). Wskaż zadania, które pomyślnie rozwiązałeś, wyniki i osiągnięcia. Możesz napisać listę 5-6 umiejętności, dzięki którym osiągnąłeś sukces.

List motywacyjny ze słowami „Witaj, zainteresowała mnie Twoja firma, rozważ moje CV” nie zaczepi ani rekrutera, ani pracodawcy. Jest to szablon wysyłany przez osoby poszukujące pracy w 99% przypadków. List motywacyjny nie powiela doświadczenia z CV. Należy w nim podkreślić tylko 2 punkty: motywację, dlaczego interesuje cię to stanowisko i firma (krótko 4-5 zdań) oraz sytuację, w której się znajdujesz i czego konkretnie szukasz.

Wskazówka: lepiej napisz w liście, że jesteś zainteresowany rozwojem w tej firmie i czym możesz być dla niej przydatny. Zaproponuj, aby zobaczyć swoje osiągnięcia w CV uzyskane dzięki określonym umiejętnościom i kompetencjom. A jeśli nie ma doświadczenia na pożądanym stanowisku, powiedz, że nowa praca jest dla ciebie wyzwaniem i dobrą okazją do osiągnięcia nowego poziomu zawodowego.

Krok 3. Zacznij szukać pracy

Kiedy wyraźnie widzisz cel, a CV jest gotowe do wysłania, warto przejść do kroku 3-aktywnego poszukiwania pracy. Istnieje 13 metod poszukiwania pracy, które wykazały ich skuteczność w kompleksie. Najskuteczniejsze-rekomendacje znajomych, miejsca pracy i ukryte oferty pracy. Warto je wykorzystać przede wszystkim, a następnie wzmocnić dodatkowymi metodami (obejmuje to komunikację w społecznościach zawodowych, na portalach społecznościowych i forach HR, reklamy w mediach drukowanych, odwołania do agencji rekrutacyjnych i prywatnych rekruterów).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here