Fotowoltaika w Polsce jest coraz popularniejsza. Korzyści, jakie płyną z jej zastosowania są bowiem bardzo duże. Dlatego przed zainwestowaniem środków w przydomową elektrownię, warto dowiedzieć się, na co szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę.
Panele fotowoltaiczne – w jaki sposób produkują prąd?
Systemy fotowoltaiczne odpowiadają za przechwytywanie promieni słonecznych i zamianę ich w energię elektryczną. Dzieje się to dzięki tzw. zjawisku fotowoltaicznemu. Polega ono na powstaniu siły elektromotorycznej pod wpływem promieniowania świetlnego. Zjawisko to zachodzi na panelach fotowoltaicznych. Produkuje się je z krystalicznego wafla krzemowego. Najczęściej stosuje się dwa rodzaje ogniw. Panele monokrystaliczne są uznawane za najtrwalsze i najsprawniejsze. Rozpoznamy je po ogniwach o ciemnoniebieskiej barwie i zaokrąglonych bokach. Oprócz nich stosuje się również polikrystaliczne panele fotowoltaiczne. Bez problemu odróżnimy je po jasnoniebieskich, kwadratowych ogniwach. Zarówno jedne, jak i drugie panele fotowoltaiczne sprawdzą się w przydomowych elektrowniach przez wiele lat.
Panele fotowoltaiczne – jak odpowiednio je dobrać?
Pamiętajmy, że dobry system fotowoltaiczny musi być dopasowany do potrzeb gospodarstwa domowego. W przeciwnym razie albo nie wyprodukuje wystarczającej ilości energii elektrycznej, albo będzie zbyt duży, przez co niepotrzebnie poniesiemy zbyt duże koszty. Dlatego wielkość systemu oblicza się na podstawie rocznego zużycia prądu przez dane gospodarstwo. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaką moc powinny mieć panele fotowoltaiczne. Przyjęło się, że dla czteroosobowej rodziny optymalny będzie system o mocy 5kW. Panele fotowoltaiczne zajmą wówczas powierzchnię około 35 metrów kwadratowych. Tego rodzaju instalację najlepiej zlecić specjalistom. Tutaj znajdziesz jedną z takich firm http://ozetechnologia.pl/13/panele-fotowoltaiczne. Korzystając z usług osób doświadczonych w tej dziedzinie nie musisz martwić się o przebieg inwestycji. Możesz bowiem liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie doboru i montażu instalacji, ale także w znalezieniu dofinansowania całej inwestycji.