Twarda woda w kranie to wciąż problem dla wielu z nas. Nie tylko powoduje szybsze zużywanie się naszych sprzętów jak zmywarki i pralki, ale też jest odpowiedzialna za powstające na armaturze łazienkowej mało eleganckie białe zacieki, które niekiedy bywają trudne do usunięcia. Poniżej kilka sposobów, jak można rozwiązać ten problem i poprawić komfort swojego życia, a także zadbać o długie i bezawaryjne funkcjonowanie naszych urządzeń.
Za twardość wody odpowiadają zawarte w niej minerały, szczególnie wapń. Im go więcej, tym woda jest twardsza. Twardość wody można sprawdzić na stronach internetowych przedsiębiorstw wodociągowych, które tę wodę dostarczają, lub zlecić badanie próbki wody akredytowanemu laboratorium. Co najważniejsze, bez względu na źródło wody i jej jakość, sami możemy poprawić jej parametry. Od nas będzie zależeć, czy zdecydujemy się na rozwiązania mniej inwazyjne czy systemowe, dzięki którym na trwałe poprawimy jakość wody kranowej.
Domowe sposoby na twardą wodę
Do picia większość ekspertów zaleca picie wody średniozmineralizowanej, ale spożywanie tej twardej też niczym nie grozi naszemu zdrowiu. Jeśli jednak nie pasuje nam smak takiej kranówki, warto ją wcześniej przefiltrować, stosując ogólnodostępne dzbanki z filtrem węglowym. Większym problemem jest natomiast osad, który wytrąca się w trakcie gotowania takiej wody. Osadza się on na dnie garnków i dzbanków. Do jego usunięcia możemy użyć kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej lub pasty z sody oraz niezawodnego octu. W Internecie znajdziemy wiele materiałów i filmów z poradami typu DIY, jak takie domowe i ekologiczne mikstury można przyrządzić. Jeśli natomiast nie mamy czasu na zabawy w domowego chemika, możemy zakupić takie środki chemiczne w każdym sklepie i drogerii. Używając ich, zadbajmy o to, by chronić nasze dłonie oraz zdrowie naszych dzieci i czworonożnych pupili. Dlatego po każdym zastosowaniu, opakowanie z takim środku powinno być szczelnie zamykane i przechowywane w trudno dostępnym miejscu, np. zamykanej szafce.
Raz a dobrze
Są to jednak tylko środki zaradcze, które nie rozwiązują samego problemu twardej wody. Jeśli chcemy podejść do tematu profesjonalnie, powinniśmy się zdecydować na zamontowanie specjalistycznego urządzenia, dzięki któremu zmienimy parametry kranówki. Najlepiej w tej roli sprawdzi się zmiękczacz wody, który montuje się na głównym przyłączu wody zimnej. Dzięki temu każdy litr wody w domowej instalacji przepływa przez stację uzdatniania wody. Do prawidłowego funkcjonowania zmiękczacz wody wymaga okresowego użycia soli do zmiękczaczy. Szeroką ofertę takich urządzeń, różniących się parametrami i wielkością znajdziemy m.in. na stronie https://arenalazienek.pl/pl/c/Zmiekczacze-wody/528/, dystrybutora wysokiej jakości urządzeń m.in. do uzdatniania wody, a także armatury łazienkowej etc. Ze względu na swoją uniwersalność oraz możliwość stosowania zarówno w przypadku wody wodociągowej, jak i tej pobieranej ze studni, poleca się zmiękczacz wody BLUE WATER. Urządzenia te sprawdzą się w mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych, a ich wielkość można dopasować do wielkości gospodarstwa domowego oraz zapotrzebowania na wodę.
Montaż takiego urządzenia nie wymaga przebudowywania sieci wodociągowej. Jest to rozwiązanie proste w instalacji, a następnie użytkowaniu. Na uwagę zasługuje także fakt, że do uzdatniania wody stosuje się niedrogi materiał, czyli sól. W zamian zyskujemy spokój na lata oraz komfort użytkowania naszych urządzeń domowych.