Zalety obróbki CNC

Akronim CNC pochodzi z języka angielskiego, w którym Computerized Numerical Control oznacza tyle co komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Obróbka CNC jest unowocześnioną metodą skrawania materiałów – najczęściej stopów metali takich jak stal czy mosiądz, ale także całego szeregu tworzyw sztucznych, drewna oraz pianek twardych. W skrócie polega na usunięciu nadmiaru materiału z pierwotnego produktu w taki sposób, by pozostał jedynie pożądany kształt produktu końcowego.

Technologia CNC w działaniu

Obróbka CNC wykonywana jest przez wyspecjalizowane w tym celu maszyny (frezarki, tokarki lub urządzenia wielofunkcyjne łączące zalety obu maszyn), które są wyposażone w mikrokomputery sterujące ich pracą. Rola obsługującego je człowieka została sprowadzona do zaprogramowania ich pracy (co jest zadaniem odpowiedzialnym i dość wymagającym) i ewentualnego kontroli procesu produkcji. Ten ostatni bowiem może odbywać się nieprzerwanie – urządzenia zapamiętują ustawienia produkcji i wykonują produkty końcowe jeden za drugim – bez konieczności każdorazowej rekonfiguracji sprzętu.

Obróbka CNC – na czym polega precyzja i automatyzacja procesu produkcji?

Technologia CNC w działaniu pozwala osiągać niezwykłą precyzję i dokładność wykończeń. Odpowiednio skonfigurowana, właściwie nie popełnia błędów. Maszyny pracują wydajnie, a ich koszty szybko się zwracają, także dzięki temu, że marnują mniej surowców i są w stanie usunąć dokładnie tyle materiału, ile potrzeba, by osiągnąć pożądany efekt. Wykorzystanie CNC minimalizuje czas produkcji i daje gwarancję wyprodukowania takich samych elementów, co ma istotne znaczenie w przypadku zestawiania ze sobą kompatybilnych jednostek modułowych. Tego typu technologie są wykorzystywane w tym miejscu https://cnc.barosz.pl/uslugi/obrobka. Efekt obróbki przez skrawanie CNC zależy od wielu czynników – między innymi od jakości wykorzystanego materiału, ale także od klasy sprzętu i jakości narzędzi frezarskich i tokarskich. Nie bez znaczenia są także umiejętności osób obsługujących maszyny. W Internecie bez problemu znaleźć można informacje o kursach obsługi tokarek i frezarek CNC. Odpowiedni certyfikat potwierdzający nabycie umiejętności obsługi tych urządzeń z całą pewnością jest cennym atutem na rynku pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here