Co powinna zawierać pełnowartościowa pasza dla koni?

Odpowiednie żywienie konia wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest znajomość jego organizmu oraz potrzeb, jakie wynikają z wieku i pracy wykonywanej przez konia. Jak więc podawać zwierzęciu wszystko to, czego potrzebuje?

Budowa konia a odżywianie

Sposób odżywiania się konia wynika z jego budowy. Zwierzę to ma bowiem najkrótszy układ pokarmowy spośród wszystkich zwierząt gospodarczych. Jego długość wynosi zaledwie dwunastą część długości jego ciała. Taka budowa sprawia, że koń je niewiele pokarmu, ale robi to bardzo często. Dzięki temu jego nieduży, jednokomorowy, workowaty żołądek nie ulega przeciążeniu. Dlatego też pasza jest najlepszym pokarmem dla konia. O czym jednak należy pamiętać, by była także pełnowartościowym posiłkiem? Istotne jest to, że organizm konia radzi sobie z trawieniem produktów bogatych w celulozę. Konie żyjące na wolności pasą się nawet szesnaście godzin w ciągu doby. Siano i trawa jest więc ich podstawowym pokarmem. Bakterie układu pokarmowego odpowiadają za rozkład celulozy do postaci umożliwiającej jej strawienie. Proces ten jest długotrwały, co także jest konsekwencją sposobu ich odżywiania. Koń do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii. Ta z kolei zawarta jest przede wszystkim w tłuszczu, skrobi i błonniku. Nie możemy także zapominać o solach mineralnych, witaminach i białku. Ilość niezbędnej energii zależy od pracy wykonywanej przez konia, jego wieku i stanu zdrowia. Inaczej bowiem będą karmione konie wyścigowe, klacze-matki, czy te w zaawansowanym wieku.

Pasza dla koni – co musisz wiedzieć?

Jak więc widzimy, odpowiednie odżywianie konia wymaga odpowiedniej wiedzy. Szczególnie, gdy chcemy samodzielnie przygotowywać paszę. W sieci nie brakuje rozmaitych przepisów gwarantujących stosowne dawki energetyczne. W takim wypadku musimy zakupić niezbędne składniki, które następnie dodamy we wskazanych ilościach. O czym trzeba pamiętać?  Na pewno nie może zabraknąć otrębów pszennych. Ten produkt uboczny przemysłu spożywczego jest bogaty w białko błonnik i witaminy. Szczególnie poleca się go klaczom źrebnym, gdyż ma on właściwości mlekopędne. Warto także pamiętać o owsie, który pobudza i wzmacnia pracę układu pokarmowego. Nie musimy jednak przygotowywać pokarmu na własną rękę. Dedykowana pasza dla koni jest bowiem dostępna w specjalistycznych sklepach. Sprawdź tutaj ofertę jednego z nich https://vital.sklep.pl/pasze. Taka pasza dla koni będzie idealnie wyważona, dzięki czemu nasze zwierzę otrzyma dokładnie to, czego potrzebuje. Dzięki temu będzie mogło prawidłowo się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here