Dobre jedzenie a dieta, czyli jak zbilansować codzienne posiłki?

Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej dawki substancji odżywczych. Dlatego warto spożywać zbilansowane posiłki, by niczego nam nie zabrakło. Jak to zrobić?

Dobre jedzenie a substancje odżywcze

W zbilansowanej diecie należy pamiętać o rozmaitych składnikach. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że dostarczamy naszemu organizmowi wystarczających substancji odżywczych. W utrzymaniu prawidłowej kondycji pomogą produkty bogate w witaminy i minerały. Warto do diety włączyć chociażby algi, które przez naukowców są uznawane za prawdziwe bomby mikroelementowe. Zawierają bowiem szereg substancji, takich jak potas, fosfor, cyk, żelazo, miedź, selen, jod i magnez. Algi zawierają duże ilości białka i błonnika, będąc jednocześnie ubogie w kalorie. Dlatego poleca się je osobom starszym, dla których zmniejszenie kaloryczności posiłków przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej dawki wartości odżywczych. Algi do diety powinni włączyć także wegetarianie. Są one bowiem źródłem witaminy B12, której najwięcej jest w produktach mięsnych. Poza tym, dostarczają także witaminy C i E oraz wykazują działanie przeciwbakteryjne. Regularne spożywanie alg przeciwdziała także nowotworom. Innym istotnym składnikiem naszej diety powinny być czerwone owoce. Mowa tu więc o truskawkach, malinach, poziomkach czy winogronach. Zawarte w nich polifenole oraz flawonoidy mają właściwości przeciwutleniaczy. Czerwone owoce obniżają ciśnienie krwi, zapobiegają chorobom naczyń wieńcowych i eliminują komórki rakowe. Są więc bardzo pożyteczne.

Jak przygotować dobre jedzenie?

Wiele osób chętnie osobiście zajmie się przygotowaniem posiłków. Dlatego wdrażanie nowych składników do diety będzie dla nich przyjemnym zadaniem. Jeśli jednak nie mamy wystarczająco dużo czasu, by się tym zająć, możemy zadanie to zlecić firmom specjalizującym się w cateringu dietetycznym. W ramach takiej usługi otrzymamy pięć posiłków dziennie, które zapewnią nam odpowiednią ilość substancji odżywczych, a co za tym idzie, także energii. Zbilansowana dieta nie oznacza jednak, że dobre jedzenie to wyłącznie te wykonywane w opisywany wcześniej sposób. Nie musimy bowiem rezygnować ze stołowania się w restauracjach na rzecz zdrowego stylu życia. Wystarczy, że wybierzemy te, które oferują posiłki wysokiej jakości. Z pewnością możemy zwrócić uwagę na kuchnię japońską. Dobre azjatyckie jedzenie jest bowiem bardzo bogate w substancje odżywcze. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat https://nabe.pl/pl/. Dobre jedzenie z Japonii opiera się bowiem na owocach morza, rybach, warzywach, ryżu i soi. Dzięki tej kuchni Japończycy są uznawani za długowiecznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here