Objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka

Plamka żółta oka to miejsce na siatkówce, które charakteryzuje się największym zagęszczeniem czopków, tj. światłoczułych receptorów. Zawierają one żółty barwnik, skąd bierze się ich nazwa. To miejsce, w którym rozdzielczość widzenia jest największa. Plamka żółta odpowiada za widzenie centralne. Niestety, wraz z wiekiem ulega ona degeneracji. Po czym rozpoznać stan chorobowy?

Zwyrodnienie plamki żółtej – dwa rodzaje

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem występuje w dwóch postaciach. ADM suche dotyka zdecydowaną większość pacjentów, nawet do 90 procent. Pogorszenie ostrości widzenia rozwija się stopniowo i powoli upośledza widzenie. W przypadku postaci wysiękowej, która dotyczy około 10-15 procent chorych, pogorszenie wzroku następuje gwałtownie, czasem jest to kwestia zaledwie kilku dni. O ile ADM niemożliwe jest do wyleczenia, w przypadku postaci wysiękowej pomocne mogą być lekarstwa bądź operacja laserowa.

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej?

Różnica między AMD suchym a wysiękowym polega na tempie zmian. W obu przypadkach dochodzi do utraty centralnego pola widzenia, które staje się zniekształcone i rozmyte. Postrzegane obiekty mogą przybierać nawet nierzeczywiste rozmiary i kształty. Co ciekawe, widzenie peryferyjne często pozostaje bez zmian.

Jak zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej?

Niestety, przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie zostały do końca wyjaśnione. Wiadomo, że jest ono powiązane z wiekiem i starzeniem się organizmu. Na proces zwyrodnieniowy mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i zwyrodnieniowe. Choć nie zawsze da się uniknąć schorzenia, warto dbać o swoje oczy na co dzień. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wielu chorób. Należy przede wszystkim pamiętać, że nasz narząd wzroku potrzebuje regularnego odpoczynku. Warto chronić go przed promieniowaniem UV – za pomocą okularów przeciwsłonecznych bądź soczewek kontaktowych Acuvue, które posiadają filtry UV. Dobrze także pamiętać o prawidłowej diecie bogatej w beta-karoten, witaminy C i E, a także minerały jak selen, cynk, mangan i miedź. Należy również unikać czynników uczulających i podrażniających oczy.

Wiele chorób oczu powiązanych jest z wiekiem. Należy do nich zwyrodnienie plamki żółtej oka, które sprawia, że człowiek traci zdolność centralnego widzenia. W zależności od postaci choroby można ją leczyć lub nie. Warto zmienić swoje codzienne nawyki, stosować dobre oświetlenie, powiększony druk i szkło powiększające, co pozwoli na lepsze przystosowanie się w sytuacji pogorszenia wzroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here