Cukrzyca jest ciężką i przewlekłą chorobą, która niesie ze sobą wiele restrykcji, zwłaszcza tych dotyczących jedzenia. Diabetycy muszą szczególnie uważać na to, co jedzą i na sposób, w jaki się odżywiają. Warto mieć pod ręką takie produkty, które długo zachowają ważność, a dadzą nam możliwość przygotowania pełnowartościowego posiłku.
Przeczytaj też: https://spragnienilata.pl/zywnosc-dlugo-terminowa-dla-cukrzykow/
Co warto mieć w kuchni, gdy jesteś diabetykiem?
Osoby z cukrzycą nie mogą sobie w kryzysowej sytuacji pozwolić na byle jaką przekąskę. Powinny być więc zawsze przygotowane na to, aby mieć z czego przygotować odpowiedni dla nich posiłek. Jest grupa produktów długoterminowych, które diabetyk zawsze powinien mieć pod ręką. Przedstawiamy więc najważniejsze z nich.
Ciecierzyca
Bogata w błonnik, białko i tłuszcze jest idealna do przyrządzania wielu potraw. Zarówno obiadów, jak i przekąsek. Z ciecierzycy przygotujemy pyszny sos, dodamy ją do sałatek lub przygotujemy hummus, który możemy zjeść jako pastę na pełnoziarnistych kanapkach lub też jako dodatek do surowych warzyw jak marchewka, seler naciowy czy papryka.
Łosoś w puszce
Jeśli zależy nam na tym, aby łosoś jak najdłużej zachował swoje właściwości odżywcze, musimy sięgnąć po łososia w puszce. Jest on bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 i mimo zapuszkowania nie traci tych właściwości. Łosoś nie zawiera również węglowodanów, za to jest bardzo bogaty w białko. Wykorzystać go można do zrobienia wielu fantastycznych i smacznych potraw.
Nasiona chia
Zaliczane do superfoods nasiona chia to źródło wielu witamin, minerałów i błonnika. Mogą stanowić dodatek do wielu różnorodnych potraw. Ich termin przydatności do spożycia to aż cztery lata, możemy więc je spokojnie przechowywać na kuchennych półkach.
Inne produkty długoterminowe dla cukrzyków
Wśród innych produktów, które można długo przechowywać i które są odpowiednie dla osób z cukrzycą można wymienić owoce mrożone, a wśród nich zwłaszcza maliny. Mają one dużą zawartość błonnika, a jednocześnie niewiele węglowodanów. Podobnie sytuacja wygląda z jagodami. Mają one również bardzo dużo przeciwutleniaczy, nawet jeśli są w mrożonej formie, dlatego naprawdę warto po nie sięgać jak najczęściej.
W zamrażarce warto mieć również mrożone warzywa. Można je tam przechowywać około roku, z pewnością więc w tym czasie zdarzy nam się niejedna taka sytuacja, kiedy będziemy musieli z nich skorzystać. Mrożone warzywa zachowują wiele swoich wartości odżywczych, nie musimy więc się obawiać, że pochłaniamy puste kalorie.
Zobacz też: http://metasetagalareta.pl/wlasciwosci-oliwy-z-oliwek-extra-virgin/