Marker CA 125

CEA jest antygen rakowo-płodowy, który fizjologiczna obecny jest komórka płodu. U dorosłych stężenie CEA jest śladowa oraz z wrasta w przebiegu niektórych nowotworów. Dotyczy przede wszystkim raka jelita grubego oraz nowotworów prostaty, płuc czy jajnika. Czym jest marker CEA? Jak wygląda badanie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/marker-cea-badanie-w-raku-jelita-grubego/ 

Marker CEA – kiedy jest oznaczany? 

Marker CEA oznacza antygen rakowy zarodkowy. To białko występujące w tkankach rozwijających się u dziecka. Poziom CEA zazwyczaj stopniowo się obniża, a po urodzeniu jest minimalny. Zdrowe osoby dorosłe powinny mieć bardzo mało ma wartość tego markera lub nie powinny jej mieć wcale. Test mierzy ilość CEA we krwi, a z czasem w innych płynach ustrojowych. 

CEA – rodzaj markera nowotworowego 

Markery nowotworowe są substancjami, które wytwarzane są przez komórki nowotworowe lub przez normalne komórki w odpowiedzi na raka w organizmie. Wysoki poziom CEA może być oznaką niektórych nowotworów. Należą do nich nowotwory jelita grubego, okrężnicy, prostaty, płuc, jajnika, tarczycy czy wątroby. 

Jak wygląda badanie CEA? 

Poziom CEA najczęściej oznacza się w próbce krwi. Nie jest jednak konieczne przygotowanie się do badania. Pacjent musi być jedynie na czczo. Poza krwią, stężenie CEA może być oznaczone również w innych materiałach biologicznych, takich jak płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn w opłucnej czy płyn z jamy otrzewnej. Prawidłowy poziom materaca to poniżej 3 ng/ml, a u osób palących poniżej 4 ng/ml. 

Rak jelita grubego – skąd się bierze? 

Jak rak jelita grubego jest jedną z najczęściej diagnozowanych w formie nowotworów. Jego dokładna przyczyna nie jest znana, jednak istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko jego powstania. 

Do takich czynników zalicza się:

  • wiek – prawie 9 na 10 osób z rakiem jelita grubego ma 60 lat lub więcej
  • dieta bogata w czerwone lub przetworzone mięso i o niskiej zawartości błonnika może zwiększać ryzyko rozwoju raka grubego
  • waga – rak jelita grubego jest bardziej powszechny u osób z nadwagą lub otyłych
  • brak regularnej aktywności fizycznej
  • alkohol – picie alkoholu może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego
  • palenie tytoniu może zwiększyć szanse na zachorowanie na raka jelita grubego
  • historia rodziny – występowanie raka jelita grubego u bliskiego krewnego, który zachorował na raka jelita grubego w wieku poniżej 50 narażana większe ryzyko życia zachorowania

Zobacz też: http://metasetagalareta.pl/marker-ca-19-9-oznaczenie-raka-trzustki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here