Przemysł medyczny wykorzystuje rozmaite surowce do produkcji leków i suplementów. Aby stworzyć maść o określonych właściwościach potrzeba czasem kilku składników. Dlatego dobrze jest znać substancje, które wchodzą w skład naszych leków.
Co stosuje się w medycynie?
Surowce farmaceutyczne stosuje się na dwa sposoby. Część z nich, jak dermatol czy wazelina, nie wymaga bowiem przetworzenia. Takie substancje same w sobie posiadają określone właściwości lecznicze. Dermatol przyspieszy gojenie się ran, a wazelina intensywnie natłuszcza. Takich produktów jest jednak niewiele i zdecydowana większość wymaga odpowiedniego przetworzenia i wymieszania z innymi surowcami. Dlatego lista substancji jest bardzo długa i zawiera wszelkie środki bezpieczne dla zdrowia. Część z nich jest dostępna na receptę, a część można zakupić w wolnej sprzedaży.
Jakie surowce farmaceutyczne są chętnie stosowane w przemyśle?
Lista substancji dopuszczonych do użytku zawiera bardzo wiele pozycji. Znajdziemy na niej chociażby lanolinę, która jest jednym z najbardziej popularnych składników w lekach. Wszystko dzięki właściwościom umożliwiającym szerokie zastosowanie. Lanolinę pozyskuje się z różnych źródeł, ale najczęściej jest to skóra owiec. Pełni on funkcję tłuszczu, gdzie chroni skórę zwierzęcia przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Lanolina sprawdza się w leczeniu atopowego zapalenia skóry, a także w leczeniu niewielkich podrażnień powstałych w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka. Oprócz przemysłu farmaceutycznego jest on także wykorzystywany do prania, czy do produktów przeznaczonych do pielęgnacji włosów.
Glukoza – jakie ma właściwości?
Również glukoza jest jednym z bardziej znanych surowców farmaceutycznych. Zalicza się ją do substancji wykorzystywanych podczas wytwarzania leków na receptę. Stanowi ogromne źródło energii, dlatego pomaga utrzymać równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Bez niej człowiek nie byłby w stanie funkcjonować. Glukoza jest więc podstawowym surowcem stosowanym w leczeniu cukrzycy, a także jako element diety diabetyków.
Kwas surowiec – kiedy jest stosowany?
Innym surowcem o przydatnych właściwościach jest kwas borowy. To jedna z substancji o pochodzeniu naturalnym, która sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych skóry. W medycynie najczęściej stosuje się postać proszku, z której wykonuje się roztwór o określonym stężeniu. Sprawdzi się także podczas leczenia stanów grzybiczych narządów płciowych. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. TO jednak nie wszystkie zastosowania kwasu borowego. Tego rodzaju surowce farmaceutyczne sprawdzą się także w leczeniu trądziku, czy łuszczycy. Wiele osób wykorzystuje ten kwas także podczas kąpieli stóp. Jak widać, surowce farmaceutyczne mają bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki nim możemy reagować na wiele pojawiających się dolegliwości i zwalczać ich objawy. Wszystko to odbywa się w bezpieczny dla naszego zdrowia sposób. Nie musimy więc mieć obaw o to, że uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.