Okna pasywne – niezbędny element każdego pasywnego domu jednorodzinnego

Pasywne domy jednorodzinne mają bardzo niskie zapotrzebowanie energetyczne. Jednym z kluczowych elementów konstrukcji domu tego typu jest pasywna stolarka okienna.

Dom jednorodzinny w technologii pasywnej

Pasywne domy jednorodzinne pozwalają na zmniejszenie kosztów ich eksploatacji, a przy tym przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

Przyjmuje się, że do ogrzania takiego budynku trzeba zużyć nie więcej niż 15 kWh/m2K. To bardzo niski wynik, biorąc pod uwagę fakt, że w „tradycyjnym” budownictwie zapotrzebowanie to jest nawet ponad 10-krotnie wyższe!

Aby pasywny dom jednorodzinny mógł osiągnąć taki poziom zapotrzebowania na energię cieplną, musi on posiadać odpowiednią konstrukcję. Kluczowa jest właściwa termoizolacja, na którą także składa się specjalna stolarka okienna.

Okna do pasywnego domu jednorodzinnego

Pasywny dom jednorodzinny musi być wyposażony w okna pasywne. To okna cechujące się podwyższoną szczelnością, które muszą spełniać wymóg współczynnika przenikania ciepła Uw o wartości niższej niż 0,8 W/m2K.

Tak dobre wyniki okna pasywne zawdzięczają swojej konstrukcji. Może ona bazować na PCV, drewnie czy też na aluminium. Każdy element budowy okna ma tutaj kluczowe znaczenie dla spełnienia właściwych norm.

Konstrukcja okien pasywnych:
– głębsze ramy i profile okienne
– potrójne lub poczwórne pakiety szybowe
– ramki dystansowe dla lepszej termoizolacji
– dodatkowa izolacja w profilach – dotyczy okien plastikowych i aluminiowych
– wypełnienie gazami szlachetnymi, na przykład argonem
– niskoemisyjne powłoki szyb wpuszczające energię cieplną ze słońca do wnętrz i zapobiegające ucieczce ciepła z budynku

Kluczowy montaż okien pasywnych

Aby okna pasywne mogły spełnić swoją funkcję w pasywnym domu jednorodzinnym, muszą być odpowiednio zamontowane. Dotyczy to zarówno wyboru miejsc montażu, jak również samej techniki montażowej.

W budynkach pasywnych okna lokuje się od strony południowej, czyli najbardziej nasłonecznionej. To tam znajdują się największe przeszklenia. Nie stosuje się ich z kolei od najzimniejszej strony północnej.

Okna te powinny być także zamontowane zgodnie z rekomendacją producenta, aby wyeliminować mostki cieplne. Ciepły montaż zapewnia najlepsze parametry termoizolacyjne okien pasywnych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here