Krótkowzroczność (miopia) to jedna z najczęściej występujących wad wzroku na całym świecie. Szacuje się, że występuje u aż 80 procent osób rasy żółtej oraz u 20-30 procent osób rasy białej. U większości z nich mamy do czynienia z krótkowzrocznością niską i średnią, rzadziej, bo zaledwie u kilku procent, występuje krótkowzroczność duża. Na czym polega ta wada wzroku i w jaki sposób można ją skorygować?
Cechy charakterystyczne dla krótkowzroczności
Miopia należy do refrakcyjnych wad wzroku, czyli powodujących zamazanie, niewyraźne widzenie ze względu na ogniskowanie obrazu przed lub za siatkówką oka. Spowodowana jest nieprawidłową budową oka, jak jej wydłużenie, zniekształcenie rogówki lub zbyt wypukłe elementy optyczne. W efekcie obraz widziany skupia się przed siatkówką, a osoby cierpiące na tę wadę wzroku starają się dostrzec wyraźniej przedmioty położone w dalszej odległości mrużąc oczy i przekrzywiając głowę. Brak odpowiedniego skorygowania tych problemów może z kolei prowadzić do występowania bólu głowy czy uczucia zmęczenia i podrażnienia oczu.
Krótkowzroczność jest uwarunkowana czynnikami genetycznymi (najczęściej pojawia się w kolejnych pokoleniach rodzin, w których już występowała) lub środowiskowymi, związanymi z trybem życia czy specyfiką pracy. Na skutek coraz dłuższego czasu, który spędzamy przed monitorami komputerów czy smartfonami, czytając na nich i pisząc, zauważalne jest również częstsze występowanie wady krótkowzroczności. Podczas wykonywania takich czynności gałka oczna jest nadmiernie przeciążana i wydłuża się, co powoduje postępowanie wady krótkowzroczności (czytaj więcej na https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/krotkowzrocznosc)
Korygowanie krótkowzroczności
Przez lata krótkowzroczność najczęściej korygowana była dopasowanymi szkłami w okularach optycznych. Obecnie coraz częściej stosuje się soczewki kontaktowe, np. marki Acuvue, które stanowią wygodną alternatywę dla wszystkich krótkowidzów, którzy wbrew wadzie wzroku nie chcą zmieniać nadmiernie swojego trybu życia. Soczewki Acuvue stworzone z delikatnego, hydrożelowego tworzywa umieszcza się na powierzchni oka, gdzie są praktycznie niewyczuwalne i pozostają na miejscu, niezależnie od ruchów ciała. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w czasie treningów sportowych, pracy przed komputerem czy po prostu – używane wymiennie z okularami, co stosowane jest najczęściej. Dopasowaniem odpowiednich wartości soczewek kontaktowych zajmie się okulista lub optometrysta, do których należy zgłosić się w przypadku zauważenia problemów z widzeniem przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości od nas.