Psychiatra

W ciągu swojego życia nie raz będziemy potrzebowali konsultacji z lekarzem specjalistą. Z bolącym zębem udamy się do stomatologa, z okiem do okulisty, a z uszami odwiedzimy laryngologa. Kiedy zaś warto udać się do lekarza psychiatry?

Psychiatra – dlaczego jest potrzebny?

Strach przed wizytą u lekarza nie jest czymś zaskakującym. Jednak niektórzy nie kojarzą nam się dobrze ze względu na powszechnie panujące stereotypy. Mamy tu na myśli chociażby psychiatrów. Wiele osób nie decyduje się na wizytę u tego specjalisty, gdyż taki krok byłby dla niego gorszący. Tymczasem jest to lekarz jak każdy inny. Jego misją jest pomoc pacjentowi w pokonaniu zaburzeń i chorób psychicznych, takich jak depresja czy różnego rodzaju uzależnienia. Bez pomocy psychiatry walka z nimi byłaby bardzo trudna. Dlatego im szybciej skontaktujemy się z psychiatrą, tym lepiej. Musimy mieć też świadomość, że choroby psychiczne są coraz częściej efektem współczesnego trybu życia. Multum obowiązków sprawia, że mamy coraz mniej czasu na odpoczynek. Regularna podatność na stres także nie działa nas korzystnie. Nic więc dziwnego, że wiele osób nie jest w stanie w ten sposób funkcjonować na dłuższą metę.

Lekarz psychiatra – gdzie go znajdziemy?

Mimo to trudno często przekonać osobę, u której mamy wątpliwości co do stanu psychicznego, do wizyty u psychiatry. Dlatego zdarza się, że na pierwszą wizytę udają się bliscy takiej osoby, by omówić jej sytuację z lekarzem. Dopiero kolejne spotkanie odbywa się z jej udziałem. Wszystko zależy więc od konkretnego przypadku. Musimy jednak pamiętać, że to właśnie pierwsza rozmowa psychiatry z osobą chorą jest niezwykle istotna. To na jej podstawie specjalista może postawić diagnozę i zaproponować leczenie. Poradnie psychiatryczne znajdują się praktycznie w każdym mieście. Jedna z nich jest dostępna tutaj https://psychiatrzy.pl/lekarze-psychiatrzy/. Psychiatra często współpracuje także z innymi specjalistami, np. internistą czy neurologiem. Dzięki temu jest w stanie postawić jeszcze trafniejszą diagnozę. Leczenie natomiast najczęściej łączy w sobie różne formy terapii. Wszystko po to, by było ono jak najbardziej skuteczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here