Witaminy i suplementy dla koni – sprawdź na co warto postawić

Wbrew pozorom końska dieta nie różni się tak bardzo od ludzkiej. Oczywiście nie chodzi tu o same posiłki, a o ich zawartość. Dokładniej mówiąc o ich skład, w którym powinny znajdować się wszelkiego rodzaju witaminy i minerały.

Witaminy i suplementy dla koni – na jakiej podstawie się je wybiera?

Konie dokładnie tak samo jak ludzie potrzebują zróżnicowanej i jednocześnie zbilansowanej diety. Właśnie dlatego ich właściciele muszą z uwagą obserwować swoje zwierzęta, by wychwycić ich potrzeby. Te warunkowane są najczęściej ogólną kondycją zdrowotną zwierzęcia, jego wiekiem, a także charakterem pracy. W tym ostatnim aspekcie chodzi przede wszystkim o to czy koń jest sportowy czy należy do grupy rekreacyjnych. Te pierwsze narażone są na znacznie większy wysiłek spowodowany licznymi treningami, a także samymi zawodami. Właśnie dlatego ich dieta musi być bogata w wartościowe składniki. Na rodzaj diety, a właściwie na potrzebę suplementacji ogromny wpływ mają warunki atmosferyczne i wynikający z nich dostęp do naturalnych pokarmów z łąk czy pól.

Witaminy i suplementy dla koni – które za co odpowiadają?

Przeglądając oferty sklepów czy to stacjonarnych czy internetowych takich jak np. https://vital.sklep.pl/suplementy można zauważyć, że różne produkty mają różne składy. Tak jak napisaliśmy powyżej te należy dobierać odpowiednio do potrzeb zwierzęcia. Mimo to warto wymienić witaminy i suplementy dla koni, które sprawdzają się praktycznie zawsze. Do nich należy między innymi witamina A. Witamina ta ma bardzo ważne funkcje do spełnienia. Bierze ona czynny udział w procesach wzrostu, a także zapobiegania infekcją. Brak odpowiedniej ilości tejże witaminy sprawia, że dochodzi do rogowacenia błon śluzowych, a także naskórka. Warto więc sprawdzić czy nabyte witaminy i suplementy dla koni mają ją w swoim składzie. Podobnie zresztą będzie z witaminą D, która sprawdza się głównie w okresach niedoboru promieni słonecznych. Wówczas suplementacja jest jak najbardziej wskazana, ponieważ brak witaminy D w organizmie konia może prowadzić do łamliwości kości, a także mniejszej wydolności mięśni. Jednak przed każdym zakupem witamin i suplementów dla koni warto skonsultować się z lekarzem weterynarii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here