jak wyleczyć infekcję skóry?
fot. Pexels.com

Infekcje skórne pojawiają się dość często. Stany zapalne mogą być delikatne i ledwo zauważalne, a czasami ich dokuczliwe objawy wręcz nie dają o sobie zapomnieć. Jakie są rodzaje infekcji skóry i jak je leczyć?

Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/infekcje-skory-rodzaje-przyczyny-i-leczenie/

Podatność skóry na infekcje

Skóra to delikatna powłoka, która często jest wystawiana na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i zarazków. Stąd jej wysoka podatność na różnego rodzaju zakażenia. Infekcje skóry mogą mieć różne oblicza – od łagodnych po cięższe zmiany. Typowymi objawami dla infekcji skórnych są wysypka i zaczerwienienie na skórze. Zainfekowany obszar jest najczęściej swędzący i bolesny w dotyku. Na skórze mogą się również pojawić tkliwe pęcherzyki z płynem. Infekcje skórne leczy się najczęściej kremami z antybiotykiem. W cięższych przypadkach stosuje się antybiotykoterapię doustną lub dożylną.

Rodzaje infekcji skórnych

Wyróżnia się cztery rodzaje zapalenia skóry.

  • Infekcje skórne na tle bakteryjnym – są to najczęściej małe czerwone guzki na skórze, które powiększają się z biegiem czasu. Do infekcji bakteryjnych zaliczają się liszaje, czyraki czy zapalenia tkanki łącznej. 
  • Infekcje skórne na tle wirusowym – zmiany skórne mogą mieć łagodny jak i ciężki charakter. Objawiają się najczęściej licznymi swędzącymi i zaognionymi wypryskami na skórze. Infekcje wirusowe obejmują takie schorzenia jak ospa wietrzna, półpasiec, odra czy brodawka skórna. 
  • Infekcje skórne na tle grzybiczym – ogniska zapalne pojawiają się najczęściej w wilgotnych częściach ciała – pod pachami, pachwinami czy stopami. Do infekcji grzybiczych przypisuje się między innymi drożdżycę, grzybicę paznokci, pleśniawki, liszaj obrączkową, stopę sportowca czy wysypkę pieluszkową. 
  • Infekcje skórne na tle pasożytniczym – za infekcje odpowiedzialne są pasożyty. Są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ mają tendencję do rozprzestrzeniania się do wnętrza organizmu, atakując krwiobieg i narządy. Nie zagraża jednak życiu pacjenta. Pasożytnicze infekcje skórne są wywoływane przez roztocza, wszy, świerzb czy larwę wędrującą.

Zobacz także: http://metasetagalareta.pl/mukowiscydoza-grozna-dla-zycia/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here